sanat365.com
sanat365.com/sanatcilar/Mengu-Ocal

Mengü Öcal

1981, İzmir

Resme olan ilgisi çok küçük yaşlarda başladı. İlk resim çalışmalarına İlhami Ercivan`dan desen eğitimi alarak başlayan Mengü, hazırlandığı İzmir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü yetenek sınavını birincilikle kazandı. İlk resim sergisini lise öğrenimi sırasında sınıf arkadaşı Dilek Göçmen ile beraber açtı. Lise yıllarında 4 sene boyunca resim eğitimi gördü. Bu senelerde birçok kez sergi açma fırsatını buldu.

2000 yılında İzmir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü`nden mezun olduktan sonra, aynı yıl 9 Eylül Üniversiesi Buca Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Resim Bölümü Grafik Tasarım A.B.D.`da Lisans eğitimine başladı. Arif Ziya Tunç ve Yüksel Uslay`dan tasarım ve illüstrasyon dersleri aldı.

2004 yılında lisans mezuniyetinin ardından aynı yıl Anadolu Üni. E.B.E. Güzel Sanatlar Eğitimi Resim Bölümü Yüksek Lisans Programına başlayarak Eskişehir`e yerleşti.

Yüksek lisans eğitimi süresince önce Rektörlük Uluslararası İlişkiler Biriminde öğrenci danışmanı, daha sonra da Açık Öğretim Fakültesi Bilgisayar Destekli Eğitim Birimi`nde grafik tasarımcı olarak görev yaptı. A.Ö.F. Bilgisayar Destekli Eğitim biriminde internette yayınlanacak olan ders kitaplarının senaryolaştırılması, tasarımların oluşturulması ve bilgisayarda resimlenmesi görevlerini 3 yıl Grafik Tasarım Ekibiyle beraber yürüttü.

Yüksek Lisans Eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul`a yerleşti. Karikatüre olan ilgisi ünlü karikatürist Tan Oral Bey`in teşvikiyle karikatür, kitap resimleme ve çocuk dergilerinde çizerlik yaparak çalışma hayatına devam etti.

2009 yılında İpekyol Tekstil`de Grafik Tasarımcı olarak tekstil tasarım sektörünü tanıma fırsatı buldu. Vitrin tasarımlarından baskı tasarımı, metraja ve indirim afişlerine kadar İpekyol, Machka, Twist markalarının tüm grafik tasarım uygulamaların yürütülmesinde aktif görev aldı. Uniteks, Kapadokya, Taka Wear gibi çeşitli tekstil ihracat şirketinde tasarımcı olarak çalıştı. Wacom tablette hazırladığı bir çok baskı tasarımı Zara, Bershka, Marks&Spencer gibi büyük markalarda alıcı buldu ve tasarımları Avrupa`ya ihraç edildi. Bu sayede Wacom tablette, bilgisayarda resim ve illüstrasyon hazırlama alanında kendini geliştirdi.

2012 yılında seçilen en iyi 30 tasarımcı arasına girerek İzmir`i temsilen Leonardo Da Vinci Bursu ile Hollanda Zwolle`e gitti ve Deltion College`da tasarım eğitimi aldı. Katıldığı festivallerinde ödüller kazandı.

Resim ve grafik çalışmalarına halen freelance tasarımcı olarak kendi resim Atölye`sinde devam etmektedir.

ESERLER

sanat365.com
İsimsiz XIII
sanat365.com
İsimsiz XI
sanat365.com
İsimsiz X
sanat365.com
İsimsiz IX
sanat365.com
İsimsiz XII
sanat365.com
İsimsiz VIII
sanat365.com
İsimsiz VII
sanat365.com
İsimsiz V

ALIŞVERİŞ SEPETİM

Sepeti Kapat